על בחירת ישיבה

#f5
שמיניסט יקר, הגעת לשלב מאוד חשוב ומכריע בשלב זה של החיים – בחירת ישיבה.
סיימת 12 שנות לימוד, 12 שנים של מסגרת שעשתה הכול בשבילך, ומדד ההצלחה היה בהתאם – עד כמה אתה מציית ופועל לפי אותם חוקי "מסגרת". היום בפעם הראשונה (ברוב המקרים) אתה צריך לקבל החלטה עצמאית.אתה כבר לא תיכוניסט. אתה... אתה... רגע, מי אתה?

מי אני?
עכשיו זה בדיוק הזמן לעשות את ההחלטה שתעזור לך בצורה הטובה ביותר לענות על השאלה הזו.
כל מסלול שתבחר יענה, במידה כזו או אחרת, על השאלה הזו. בין אם תבחר בשירות צבאי, מכינה, ישיבה ועוד.
אנחנו חושבים שבשלב זה של החיים, ההמלצה לכלל השמיניסטים צריכה להיות – ישיבה. (בדגש, מכיוון שקיימים גם מקרים פרטניים שכניסה לישיבה בשלב זה עלולה להזיק להם).

מה זה ישיבה?
ישיבה היא מכון לבניית ופיתוח האישיות של האדם. אמנם קיים בישיבה מימד של ללמוד על מנת להרחיב ידע ובקיאות בתורה בצורה שטחית או אף עמוקה, אך זהו מימד שמגיע במקביל לתהליך העיקרי והוא – לענות על השאלה "מי אני?".
תלמיד הישיבה מתחיל ללמוד על עצמו ממקורם של הדברים, כגון: בריאת העולם, יצירת האדם, החלק הפיזי והחלק הרוחני שבאדם וכו'.
כמו כן, הוא מתחיל להכיר את הסביבה, את העולם, את החברה ולהסתכל ולבחון תופעות המתרחשות שם מתוך מבט בהיר, מבט של תורה. אותו מבט בו הקב"ה בעצמו הסתכל וברא את העולם (כתוב ש"איסתכל באורייתא וברא עלמא" = הקב"ה הסתכל בתורה וברא את העולם).
באותו אופן ממש, תלמיד הישיבה בורא את עולמו מחדש. עולם ערכי, עשיר יותר, עולם מלא.
הישיבה עושה כל שביכולתה כדי שתלמידים יוכלו לחיות בה בתחושת עולם מתוקן, אך ידוע שיש לנו את הנטייה לפזול החוצה ולראות שבחוץ העולם עוד לא מתוקן ולפעמים הפוך לגמרי ממה שקורה בישיבה...
לכן חשוב לשים לב, הישיבה מעניקה לתלמיד מצד אחד מציאות של תורה ומתוך כך (פעמים בצורה גלויה ומפורשת ופעמים בצורה נעלמת, בתת-מודע) היא מעניקה לתלמיד ערכים, עקרונות וכלים, כיצד להפוך את העולם שסביבו לאותו עולם. כלים אמיתיים שילוו אותו גם כשהוא יוצא מהישיבה.
בשביל לנצל עד כמה שאפשר את הזמן בישיבה כדי שיהיה איכותי ויעיל, חשוב שהדברים שכתובים פה יהיו במודעות של התלמיד. ישנם ישיבות (ובית שאן בכללן) שמקדישות זמן קבוע של קשר אישי בין רב לתלמיד ו/או תלמיד בוגר עם תלמיד צעיר, בעתים אלו דנים בדיוק בנקודות שהעלינו פה.

אז איך אני בוחר ישיבה?   
מספר נקודות שיכולות להקל ולסייע בבחירת ישיבה.
  1. "אין אדם למד אלא במקום שליבו חפץ" (מסכת עבודה זרה, י"ט) – תרגיש מה הלב שלך רוצה. איפה מרגיש לך נוח, ללא מתחים מיותרים. יש לב שדואג לחברה טובה, שיש עם מי לדבר, יש לב שמחפש רעש ואווירה ויש גם ההפך. 
  2. חשוב שתגדיר לעצמך: לא קיימת ישיבה 'טובה' או 'לא טובה', אלא יש ישיבה מתאימה לי או לא מתאימה לי. אני לא בא לשפוט "למה פה יש את זה ושמה אין את זה?..." וכו'. כל ישיבה רואה לנכון להשקיע יותר בדברים מסוימים ופחות בדברים אחרים. לפעמים זהו אופי, לפעמים זוהי תפיסת העולם הרווחת באותו מקום. אבל עדיין אין לי מה להיכנס לחשבונות האלו, אני צריך להחליט – האם המקום פה מתאים לי, אני אוכל לגדול פה, יש פה אמצעים המתאימים לי כדי להגשים את שאיפותיי.
  3. תן צ'אנס. יש לנו נטייה במיוחד בדור שלנו לשפוט הכול על פי הרושם הראשוני. בחינה כזאת היא מאוד שטחית ובמיוחד במקרה שאדם מחפש מקום לחשוף בו את פנימיותו ראוי שכך גם יבחן את המקום בחינה פנימית יותר. אז קצת סבלנות, תן לעצמך לעכל מעט את הסביבה החדשה והלא-מוכרת ותן לאחרים הזדמנות להכיר אותך.

עיצוב אתרים: סטודיו בהיר  |  הקמת אתרים: SEO-Media